Bota

Makina përplas dy roje në Kapitol, shoferi tenton t’i qëllojë me thikë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:15 - 02/04/21 |
Opi Nion

Një makinë ka përplasur dy roje dhe ka tentuar të çajë barrikadën e vendosur në “Constitution Avenue” në Kapitol.

Më pas, shoferi ka dalë nga mjeti i armatosur me një thikë në dorë, por është neutralizuar menjëherë nga forcat e tjera të sigurisë.

Situata është ende e paqartë, ndërkohë që zona është rrethuar dhe qytetarëve iu kërkohet të qëndrojnë larg saj.

Kapitoli, një ndër simbolet kryesore të demokracisë amerikane, u sulmua në janar të këtij viti nga mbështetës të ish presidentit Trump, ku si pasojë e trazirave u regjistruan dhe disa viktima.

Pas