Kryesore

Humbja e gjyqit me Becchettin, Meta: SPAK të hetojë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:38 - 02/04/21 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta ka reaguar lidhur me humbjen e gjyqit nga ana e Shqipërisë me biznesmenin Francesco Becchetti, të cilit, sipas informacioneve, Shqipëria duhet ti paguajë 110 milion euron.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta shprehet se e ka paralajmëruar prej kohësh qeverinë që të hiqte dorë nga arroganca dhe të tërhiqej nga vendimet sipas tij, abuzive.

Presidenti thotë se fajtor për pagësn e shumë prej 110 milionë eurosh është kryeministri Edi Rama.

Meta i ka bërë thirrje Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion (SPAK), të nisë hetimet penale për këtë dëm ekonomik të shkaktuar shtetit dhe që do paguhet me paratë e të gjithë taksapaguesve shqiptarë.

Reagimi i plotë i Metës:

E kam paralajmëruar prej kohësh Qeverinë ende në detyrë të heqë dorë nga arroganca dhe të tërhiqet nga çdo vendim abuziv e jashtë procedurave ligjore ndaj investitorëve të huaj në vendin tonë.

Vetëm për tekat dhe kapriçot personale të Kryeministrit, i cili e urren edhe lirinë e medias, tashmë Shqipëria është e detyruar të paguajë 110 milion euro.

Skandali merr përmasa më të mëdha, për shkak se Avokatura e Shtetit e ka gënjyer Presidentin e Republikës duke pretenduar se nuk e ka humbur gjyqin me kompaninë në fjalë, madje duke fshehur informacion.

Në këto kushte, i bëj thirrje Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion (SPAK), të nisë urgjentisht hetimet penale për këtë dëm të madh ekonomik të shkaktuar shtetit dhe që do paguhet fatkeqësisht me paratë e të gjithë taksapaguesve shqiptarë.

Është koha, që Drejtësia të vendosë para përgjegjësisë ligjore, të gjithë shkaktarët e këtij dëmi ekonomik, edhe për të parandaluar në të ardhmen dëme më të mëdha për Buxhetin e Shtetit dhe taksapaguesit shqiptarë, për shkak të shpërdorimit të detyrës dhe abuzimit me pushtetin të zyrtarëve të lartë. 

Pas