Politikë

Lobimi rus/ Berisha: Basha të bëjë transparencë, të tregojë si i dërgoi paratë në SkociBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:25 - 26/09/22 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha, në mbledhjen e Këshillit të PD-së tha sërish se i vetmi që ka pasur dijeni për financimin rus ka qenë Lulzim Basha, ndërsa i bëri thirrje këtij të fundit të bëjë transparencë.

Berisha tha se Basha duhet të dalë të thotë se si i dërgoi paratë e financuara nga Rusia në Skoci. Ndër të tjera, Berisha tha se kryesia vendosi të ngrejë një komision auditi për këtë aferë, me anë të së cilës do të zbulohet se çfarë ka ndodhur me ato para.

Ky është një akt shumë i rëndë për PD, ky është shkelmim, por do theksoj tre gjëra, e para gjer sot nuk ka asnjë individ në PD që të ketë patur dijeni për financime ruse, akt personal i Bashës. Së dyti, në 2018 kur ambasadori amerikan më ka sjell një dosje, ka pasur vetëm një artikull të “Mother Jones” dhe  fletës se provonte se “Muzin” është lobist i PD, kaq kishte, në prill pas zgjedhjeve në 6 bashki, disa bashkatdhetarë më kanë informuar nga New York se kanë firmosur por s’kanë dhënë asnjë qindarkë siç mashtronte Basha. Pasi u bënë tre burime kamë dalë në media dhe kam akuzuar Ramën se mbylli dosjen e Rusisë. Sot kryesia ka vendosur të ngrejë një komision auditi për këtë aferë… ai duhet të thotë ku i mori paratë dhe si i dërgoi në Skoci, e shpëtoi një herë Rama, por kjo çështje është shumë serioze dhe ai nuk mund ta trajtojë ndryshe, por të bëjë transparencë të plotë se ka drejtuar këtë parti, ndonëse ju e dini që gjënë më të lehtë ka gënjeshtrën. Edi Rama deklaroi edhe para një jave se ato e dinim që janë para ruse, por faktikisht bëri gjithçka për të mbyllur dosjen, për të marr peng kryetarin e PD. Komisioni që ngritëm sot do të hetojë, asgjë s’ka lënë në zyra i ka marrë dhe hard disc, por me ato që mund të hetojë, të informojë këshillin kombëtar dhe opinion publik”, tha Berisha./Opinion.al

Pas