Kryesore

Primaret për zgjedhjet lokale, PD nxjerr udhëzimin: Si do të përzgjidhen kandidatëtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:25 - 26/09/22 |
Opi Nion

Në mbledhjen me strukturat Partia Demokratike ka dalë edhe me një udhëzim për primaret,  i cili i hap rrugën parimit të votimit një anëtar një votë për emrat e kandidatëve që do të prezantohen për zgjedhjet e pushtetit vendor.

Ky udhëzim pritet të miratohet nga Këshilli Kombëtar dhe parashikon se kandidatët mund të dalin përmes: Vetëpropozimit, propozimit nga anëtarësia ose përmes propozimit nga organet qendrore të Partisë.

Për vlerësimin e përmbushjes së kritereve do të ngrihet një këshill kualifikimi./Opinion.al

Pas