Bota

Banka Qendore Europiane do të rrisë normat e interesit, Lagarde: Nuk mund ta ulim gazin  Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:55 - 26/09/22 |
Opi Nion

Në situatën aktuale, ne presim të rrisim më tej normat e interesit në takimet e ardhshme për të ulur kërkesën dhe për të parandaluar rrezikun e një rritjeje të vazhdueshme të pritsjmërive të inflacionit.

Kështu ka konfirmuar presidentja e Bankës Qendore Europiane, Christine Lagarde, në një seancë dëgjimore në Komisionin Ekonomik të Parlamentit Evropian. “Ne do të vlerësojmë rregullisht rrugën tonë politike në dritën e informacionit të ardhur dhe ndryshimit të perspektivës së inflacionit. Vendimet tona të ardhshme të normës së politikës do të vazhdojnë të varen nga të dhënat dhe do të ndjekin një qasje takim pas takimi”, shtoi ajo.

“Politika monetare duhet të veprojë kundër inflacionit Nuk ka dyshim në mendjen tonë se duhet të veprojmë sa më shumë që të jetë e mundur për të ulur inflacionin në afat të mesëm. Kështu deklaroi presidentja e BQE-së, Christine Lagarde, duke folur në PE, duke nënvizuar se si inflacioni është “kombinimi i dy goditjeve të paprecedenta”, “pandemisë dhe goditjes së energjisë”.

“Lufta e pajustifikuar e agresionit ndaj Ukrainës vazhdon të hedhë një hije mbi Evropën. Pasojat ekonomike kanë vazhduar të shpalosen. Perspektiva po bëhet më e zymtë. Inflacioni mbetet shumë i lartë dhe ka të ngjarë të qëndrojë mbi objektivin tonë për një periudhë të gjatë kohore,” tha presidentja e BQE.

Ajo shtoi se mburoja e Bankës Qendrore Europiane nuk është një instrument i destinuar për një vend të caktuar, por shkon nga Balltiku në Maltë dhe Kroaci, duke nisur nga 1 janari. “Nuk kam një vend specifik në mendje”, tha Christine Lagarde.

“Unë nuk mund t’i ndal veprimet e tmerrshme dhe të pajustifikuara të Putinit, do të doja të mundja, por nuk mundem. Nuk mund ta ulim çmimin e gazit, do të doja të mundem, por nuk mundem. Ndoshta një reformë e mirë në çmimin e energjisë elektrike do të ndihmonte më shumë”, tha Presidentja e BQE Christine Lagarde në Parlamentin Evropian. /Opinion.al

Pas