Aktualitet

Kuvendi miraton eurobondin, qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:02 - 04/06/20 |
Al Do

Kuvendi kaloi sot me 85 vota pro ligjin për eurobondin, një ditë pasi kreu i shtetit, Ilir Meta e ktheu atë për rishqyrtim.

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi gjatë fjalës së tij u shpreh se komisioni i ekonomisë përgatiti amendamentet e propozuara nga Presidenti Meta, i cili ka dhënë edhe pëlqimin për hyrjen në fuqi menjëherë të ligjit.

“Në mbështetje të rezerva që Presidenti i Republikës kishte, i kam kërkuar komisionit të ekonomisë për t’i shqyrtuar të gjitha sugjerimet që Presidenti kishte dhe sic ju njoftova në fillim të seancës të gjitha sugjerimet e bëra i ka kthyer në amendamente të cilat zyrtarisht është njoftuar presidenti nëpërmjet një shkrese zyrtare nga kryetarja e komisionit dhe sapo ka mbërritur pëlqimi i Presidentit”- tha Ruçi.

Kur njoftoi kthimin e ligjit për rishqyrtim Presidenti Meta nuk e dha pelqimin për hyrjen e ligjit në fuqi menjëherë, duke thënë se “Presidenti i Republikës së Shqipërisë, në zbatim të nenit 84, pika 4 e Kushtetutës, në mbrojtje të interesave publike që lidhen me financat e shtetit, si dhe për të mos lejuar që në kushtet e urgjencës të realizohen vendimmarrje të papërshtatshme për Shtetin shqiptar, ka vendosur të mos japë pëlqimin për hyrjen në fuqi menjëherë për këtë projektligj”.

Këtë muaj qeveria synon të dalë në tregjet ndërkombëtare për të kërkuar borxh në shumën 650 milionë euro. Huaja do të jetë një eurobond i ri i cili do te ketë një afat shlyerje nga 7 deri në 10 vite. /Opinion.al

Pas