Aktualitet

Krimi në Fier/Kthim i dënimit me vdekje?Rama:Papërgjegjshmëri e trupave gjykues


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:49 - 17/11/21 |
Opi Nion

Teksa foli për ngjarjen horror që tronditi mbrëmjen e djeshme Fierin, ku u vra në mënyrë monstruoze një fëmijë 8-vjeçar nga fqinji i tij, Klodian Çallamani, i cili e rrëmbeu atë, e goditi fatalisht me lopatë në pjesën e pasme të kokës dhe më pas trupin e groposi në oborrin pas shtëpisë, Rama iu përgjigj interesit të gazetarëve për rikthimin e dënimit me vdekje.

Rama tha se e kupton reagimin emocional për ketë ngjarje por sipas tij rikthimi i dënimit me vdekje nuk është as i mundur dhe as shkop magjik për të parandaluar ngjarje si ajo e Fierit.

“Jo vetëm në aspektin moral të një shoqërie demokratike, por edhe në aspektin tragjik, dënimi me vdekje nuk i bën të pa evitueshme për shoqëritë ngjarje të tilla. Shoqëritë edhe në vendet më të zhvilluara, edhe në ato me nivelin më të lartë të civilizimit tonë, e kanë në gjirin e tyre edhe këtë qenie që janë në gjendje të shkojnë deri në shfaqjet më ekstreme të asaj që ka mbetur nga kafsha në qenien e njeriut. Kështu që, rikthimi i dënimit me vdekje nuk është as i mundur dhe as formulë apo shkop magjik për të parandaluar të tilla ngjarje, të cilat siç e dimë ndodhin në të gjitha shoqëritë”, tha Rama.

Ai foli për papërgjegjshmëri të trupave gjykues të cilët sipas Ramës duhet të ngrihen në nivelin e legjislacionit e shtetit shqiptar.

“Shqipëria ka legjislacionim më të ashpër ose nga më të ashprit. Papërgjegjshmëria e trupave gjykues në raport me individë që kanë kryer krime ekstreme që janë lënë të lirë në sallën e gjyqit por kanë marrë dënime të lehta se legjislacioni dhe kanë shkaktuar dhimbje dhe plagë të evitueshme. Këtu thelbi është ngritja e trupave gjykues në nivelin e legjislacionit. Sfida nuk është të shkruhen më shumë ligje por të zbatohen ligje”, tha Rama.

 

Pas