Aktualitet

Vizita në Itali, Rama: Bisedime për njohjen e pensioneve të shqiptarëve atje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:17 - 17/11/21 |
Opi Nion

Nga Aeroporti i Rinasit,  kryeministri Edi Rama po zhvillon një konferencë me gazetarët ku ka folur për ngjarjen e rëndë të ndodhur ditën e djeshme në Fier, ku një fëmijë 8-vjeçar u vra dhe u gropos nga fqinji, por është ndalur edhe tek vizita zyrtare që do të zhvillojë në Itali.

Rama tha se do të takohet me homologun Mario Draghi dhe një  çështje e rëndësishme për të cilën do të diskutohet do të jetë njohja e pensioneve e shqiptarëve që jetojnë dhe punojnë në Itali.

“Ku në bisedimet për thellimin dy palësh me Italinë, dua ta bëj me dije me të gjithë se ka një kërkesë nga bashkëqytetarët tanë në Itali. Në qendër të vëmendjes në bashkëbisedimin Mario Draghi do të jetë njoha e pensioneve të tyre.

Është një proces i nisur prej kohësh, është një proces i vështirë, Ne kemi bërë marrëveshje me shumë shtete që kanë nisur me qeverinë tonë, pasi gjetëm një tokë të shkretë. Dy janë marrëveshjet më të vështira, janë me Greqinë dhe Italinë”, u shpreh Rama./Opinion.al

.

Pas