-ARKIVA OPINION

GREQIA E SYRIZA-S DHE SHQIPERIA!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:42 - 27/01/15 |
root

Të ftuar:
Dashamir Shehi
Taulant Balla
Fatos Lubonja
Zana Guxholli
Mirela Oktrova

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=eX5Rr1QBkHg” width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (8)

Shkruaj nje koment

 1. problemi eshte se klasat politike te shteteve marrin borxh ne emer te popullit. Nje dite Shqiperise kane per ti ja bere me keq se greqia…prit gjer me 2030en dhe e kemi ne radhen…..bashke me bulgarine, rumanine, slovakine etj.

  Duhet te kuptoni qe superfuqite si Britania, America, Gjermania kane “surplus” kapital dhe duan ta vene ne pune. ata edhe po nuk deshe borxh ta imponojne dhe pastaj lozin me shtetet….mesoni cfare eshte “short selling” dhe gjera te tjera qe se keni idene fare se jeni koloni dhe te pa zhvilluar.

  Une nuk i dhash leje as Berishes as Bashes as Nanos as Rames te marre borxh ne emrin tim.

  Nese shteti ka nevoje per funde te bisedoje me popullin dhe me konsesus te taksoje….

  Pse me marre borxh me interes kur mund te taksosh popullin dhe nuk kemi pse te paguajme interes….mesoni si funksjonon systemi i ndyre i borxhit…..

  Sa na kushton interesi i borxhit cdo vit? Greqia nuk eshte se nuk pagaun dodt borxhin (principalin) por po e mbyt interesi.

  Kjo eshte marrezi! pse te marr borxh me interes kur une kam leket e mia? kush perfiton nga kjo? Bankat! mesoni popull injorant!

 2. Lubonjen e ndjek me deshire ne tema filozofike/sociologjike apo ne lidhje me letersine e me historine, por ne ekonomi eshte dobet dhe nuk ka informacion te sakte mbi menyren si funksionon kapitalizmi global.

  Guxholli qe duhet ‘profesoreshe’ universiteti eshte rende fare dhe flet pa lidhje ne nje teme ku duhet te kishte shume njohuri.

  Dash Shehu pragmatist dhe i qarte ne mendime si gjithmone. Balla gjithashtu i qarte ne pikepamje politike. Ajo bjondja kush eshte?

 3. Të nderuar,
  Politika greke në dy dekadat e fundit është fajtore e pa diskutueshme! Gjermania ndjek një drejtim egoist që nuk duhet të tolerohet në bashkimin evropian.
  Gjermania nuk u përmbahet rregullave të cilat edhe vet i ka miratu. Nëse i shiqoni “Kostot njësi të punës” do të kuptoni se në gjermani jan më të ulta se në gjith vendet tjera. Zgjidhja është që në gjermani të riten çmimet që vendet tjera si greqia, spanja etj të kenë shanca reale konkurimi.
  Ky është problemi i zonjës Merkel. Ideja e UE ka qen që për disa vjet të balansohet standardi, por kjo në realitet nuk ndodh

 4. Te mendosh se Lubonja e kupton se cbehet dhe din se cflet eshte cmenduri. Ky person flet pa pike llogjike. Njerezit pa llogjike mund ta kuptojne ket njeri

 5. Lubonja di pak nga te gjitha, por asgje deri ne fund..edhe pse tema ketu eshte tjeter. Lubonja, per mendimin tim thot gjysmen e te vertetes dhe eshte nje person shume pesimist si natyr.

  Ti hyjme temes e ta lem menjan Lubonjen. Greqia, eshte nje nga vendet ballkanike qe ka pasur leadershipin ekonomik ne ballkan. Ka pas, se tani nuk e ka me! Jane shume arsyet e humbjes se fuqis ekonomike e politike te Greqis, une do te thoja dembele dhe mashtruse. Historia ketu e historia aty u ngeli ne goje, por harrojne se nuk ushqehesh me historira e pallavra. E para punes, per sa i perket hyrjes ne BE dhe respektimit te normave te bilancit te shtetit, Greqia e historive “genjeu e mashtroi” (e ve ne thonjeza sepse veten e vet mashtroi tek e fundja…) duke dhen e then pallavra. Kush ua ka fajin per kete?
  E dyta e punes, te ardhurat per person ne greqi deri dikur krahasoheshin me ato te te vendeve te industrializuara si Italia, Spanja e Gjermania…gje qe mund te shkoje deri ne nje far pike. Pikerisht, mbaroi kur boomi ekonomik i ndertimeve mbaroi. E duke qen Greqia nje vend qe nuk prodhon kushedi çfare, mbaroi kulmi ndertimor mbaruan edhe te ardhurat e hyrjes se taksave. Detyrimisht, kur nuk ka hyrje taksash nuk ka edhe buxhet per te paguar nepunesit apo administraten ne pergjithsi. Nqs Greqia do te kishte nje rritje rrogash te permbajtura ne kohen e kulmit ekonomik, mund ti bente ball krizes…por, tahmaja e madhe eshte e zeza e te zotit.
  Se treti, tregu ekonomik rajonal ballkanik eshte zgjeruar dhe mallrat greke, kryesisht bujqesore e blektorale hasin konkurrenc te forte te vendeve fqinje. Psh, Gjermania apo ndonje vend tjeter, nqs blenin fruta perime zarzavate apo bulmet nga Greqia, tani duke qen tregu edhe me i hapur, i blejne nga Bullgaria, Rumania, Shqiperia, Serbia etj. Keshtu, Greqia e ka humbur me kohe leadershipin ne rajon. Kete duhet ta ngulisi ne koke e te krijoj ndonje histori tjeter per te shitur.
  Se katerti, Syriza apo Tsipras, po ben shume zhurme per te spostuar problemet reale. Psh, po ngacmon Maqedonin per emrin..po lidhet me ruset, ben presion sikur te ket ne dore europen. Dmth, pallavra greke. E gjitha kjo ka nje qellim..ti mbajme peng europianet, sepse ne shkojme me rusin apo edhe mund te hapim nje konflikt me fqinjet. Tipike per ata qe humbin arsyen e duan te bejne dinakun. Por, Tcipras eshte i ri ne detyre dhe Europa eshte plake e regjur ne politike.

 6. Zoti Lubonja , eshte e padrejte per ju qe hyni ne diskutim me ato qe ke ne studio. Nuk kane as 5% te njohurive te tua mbi temen qe diskutoni.
  Eshte e neveritshme se sa me kollajllek nje politikan shqiptar diskuton me ironi per korrupsionin ne Greqi! Ndersa te gjithe jemi koshient per shkallen e korrupsionit ne Shqiperi.

Pas