Te Fundit

Gjyqi i xhihadistëve, dëshmitarja: Mjekërcjepër


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:23 - 29/09/15 |
b.f

TIRANË- Ka qenë një atmosferë e tensionuar në Gjykatën e Krimeve të Rënda në seancën gjyqësore kundër 9 personave të akuzuar se kanë dërguar në Siri mbi 80 shqiptarë për të luftuar përkrah ISIS. Në këtë seancë dëshmoi Nazmie Allxhaka, gruaja e Mustafa Kuçit. 74-vjecari dyshohet se ndodhet në tokat që zotërohen nga shteti islamik dhe për këtë fakt familjarët e tij akuzojnë të pandehurit. E moshuara ka akuzuar drejtpërdrejt për zhdukjen e të burrit të saj ish-imamin e xhamisë së Mzezit, Bujar Hysa. Sipas Allxhakës ka qënë pikërisht ky personi që ka mundësuar udhëtimin e të shoqit drejt Sirisë, duke e mashtruar se do të dërgonte në Arabi për “Umre” – rit fetar. Gjatë dëshmisë së saj Allxhaka i ka quajtur mjekër cjapër të pandehurit, duke i akuzuar se janë ata personat që i kanë dhënë 500 euro për udhëtimin dhe i kanë mundësuar udhëtimin drejt aeroportit të Rinasit. Kaq ka mjaftuar dhe 9 të pandehurit ka reaguar në grup ndaj deklaratës ,duke krijuar në sallë një situatë të tensionuar. Ndaj dëshmitares kanë reaguar dhe mbështetësit e të pandehurve në sallë. Ata e kanë quajtur mashtruese dhe gënjeshtare. Pas këtyre zhvillimeve gjykata ka ndërprerë shqyrtimin gjyqsorë dhe ka vendosur të shtyjë seancën për javën e ardhshme. Ndërkohë Nazmie Allxhaka është shoqëruar nga forcat e policisë jashtë sallës.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas