Rajoni

Gjukanoviç:Nëse nënshkruhet marrëveshja me Kishën Ortodokse Serbe, rrëzojmë qeverinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:13 - 30/07/22 |
Opi Nion

Presidenti malazez Milo Gjukanoviç ka njoftuar se do të kërkojë zyrtarisht rrëzimin e qeverisë nëse nënshkruhet Marrëveshja Themelore me Kishën Ortodokse Serbe javën e ardhshme.

Gjatë një interviste në televizionin serb, ai theksoi se interesat shtetërore të Malit të Zi nuk mbroheshin mjaftueshëm në tekstin e kontratës. Sipas tij në kontratë janë pjesë që shtrembërojnë historinë e Malit  të Zi.

Ndër të tjera, Gjukanoviç tha se beson se Kushtetuta dhe ligjet e Malit të Zi janë shkelur në disa pika të kontratës së Marrëveshjes Themelore. Ndërsa shtoi se priste që Abazoviç të vendosë për nënshkrimin e Marrëveshjes Themelore me KPS në Mal të Zi.

Gjukanoviç shton gjithashtu se politika shtetërore e Serbisë duhet të pranojë faktin se Mali i Zi është një vend i pavarur që ka të drejtë të zgjedhë rrugën e tij.

Pas