Aktualitet

Rusia: Ndalohet hyrja për 32 zyrtarë dhe gazetarë të Zelandës së ReBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:53 - 30/07/22 |
Opi Nion

Rusia njoftoi ditën e sotme se 32 zyrtarë dhe gazetarë të Zelandës së Re janë ndaluar të hyjnë në territorin e saj.

Sipas mediave të huaja, ky vendim i Rusisë është një kundërpërgjigje ndaj masave të ngjashme të marra nga Wellington kundër Moskës për agresionin e saj në Ukrainë.

Ministria e Jashtme e Rusisë gjatë një deklarate, bëri me dije se midis atyre që u është ndaluar hyrja në territorin rus janë kryetari i bashkisë së Wellington, Andrew Foster, kryetari i Auckland, Philip Goff, komandanti i marinës së Zelandës së Re, komodori Garin Golding dhe gazetaret Kate Green dhe Josie Pagani.

Po ashtu, në deklaratë thuhet se vendimi u mor në përgjigje të sanksioneve të qeverisë së Zelandës së Re, të cilat sipas tyre prekin gjithnjë e më shumë qytetarët rusë.

Në prill, Rusia ndaloi kryeministren e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, dhe shumë politikanë të tjerë të hynin në territorin e saj.

 

Pas