Aktualitet

Gjuha shqipe në shkolla, Berisha: Besoj se qeveria greke s’do kundërshtojë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:29 - 20/03/22 |
Opi Nion

Në “Foltoren” e mbajtur këtë të dielë me shqiptarët që jetojnë në Greqi, ish-kryeministri Sali Berisha është shprehur optimist për hapjen e shkollave për mësimin e Gjuhës Shqipe në vendin fqinj.

Ai tha se ka besim se qeveritë greke nuk do të kundërshtojnë çeljen e shkollave për mësimin e gjuhës shqipe dhe historisë në përputhje me detyrimet e çdo vendi anëtar të BE për emigracionin dhe pakicat.

“Lidhur me shkollat, gjatë periudhës 2005-2013 në mënyrë më konstante, unë jam marrë me çështjen e hapjes së shkollave për emigrantët shqiptarë. Unë dua të ju rrëfej ju se autoritetet greke me të cilat unë kam biseduar, janë treguar të gatshme të zbatojnë standardin e BE-së për emigracionin dhe ne filluam të punojmë për krijimin e këtyre kushteve. Unë kam besim se qeveritë greke nuk do të kundërshtojnë çeljen e shkollave për mësimin e Gjuhës Shqipe dhe historisë, lëndës bazë në përputhje me detyrimet që ka çdo vend anëtar i BE për emigracionin dhe pakicat. Do të mbetet ajo një detyrim i yni dhe jam optimist se do e realizojmë”, tha Berisha.

Pas