Kronikë

Emri/ I dënuar për vrasje, arrestohet ish-agjenti i SHISHBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:24 - 23/11/21 |
Opi Nion

Ish-agjenti i SHISH, Xhevahir Mzhika është arrestuar ditën e sotme në Tiranë, pasi ishte shpallur në kërkim  për vrasjen e Florian Selmanit në vitin 2014. 51-vjeçari u kap në rrugën “Babë Rexha”, anës lumit, dhe në momentin e ndërhyrjes së Policisë ka tentuar të largohet, por është neutralizuar nga shërbimet e Policisë. Për Mzhikën, Gjykata e Shkallës së Parë Tiranë ka vendosur dënimin me 10 vite burgim për veprat penale “Vrasja me dashje” dhe “Armëmbajtja pa leje”.

“Finalizohet operacioni policor i koduar “Reagimi”.  Operacioni nga Komisariati i Policisë Nr. 2, për kapjen e personave të shpallur në kërkim, me rrezikshmëri shoqërore në fushën e krimeve kundër personit. Kapet dhe vihet në pranga 51-vjeçari i dënuar me 10 vite burg, për vrasje me dashje dhe armëmbajtje pa leje.

Në vijim të punës për lokalizimin e vendndodhjes dhe kapjen e personave në kërkim, shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2 kanë bërë lokalizimin e vendndodhjes së një personi të shpallur në kërkim për vrasje me dashje dhe armëmbajtje pa leje.

Mbi bazën e informacioneve të siguruara në rrugë operative u organizua dhe u finalizua me sukses operacioni policor i koduar “Reagimi”, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit në kërkim Xhevahir Mzhika, 51 vjeç, banues në Tiranë.

Ky shtetas u kap në rrugën “Babë Rexha”, anës lumit, dhe në momentin e ndërhyrjes së Policisë ka tentuar të largohet, por është neutralizuar nga shërbimet e Policisë. Këtë shtetas, Gjykata e Shkallës së Parë Tiranë e ka dënuar me 10 vite burgim për veprat penale “Vrasja me dashje” dhe “Armëmbajtja pa leje”. 51-vjeçari është autori i ngjarjes së ndodhur më datë 16.08.2014, tek isha Fusha e Aviacionit, ku ka vrarë me armë zjarri shtetasin F. S.”, njofton policia.

Shkak i kësaj vrasje është bërë blerja nga ana e Xhevahir Mzhikës, e një gome të përdorur në servisin që administrohej nga viktima Florian Selmani. Ngjarja e rëndë u regjistrua në muajin gusht të 2014./Opinion.al

 

 

 

 

 

 

 

Pas