-ARKIVA OPINION

DY DEPUTETE NE PRANGA!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:05 - 26/03/15 |
root

Të ftuar:

Grida Duma
Iris Luarasi
Luan Rama
Preç Zogaj
Taulant Balla
Arben Ristani

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=F7utmvANykY” width=”560″ height=”315″]

KOMENTO (18)

Shkruaj nje koment

 1. Deri sa ky rrumpalla FEVZIU lejon qe ne vend qe te flasin per çeshtjen per te cilen ky ben emisionin,Lejon te flasin te ftuarit e aleances, jashte temes se vete e permbajtjes.. Ku ky i ben pyetkje se si e shohin ata arrestimin e dy deputeteve,…..dy palo te ftuarit fillojne e flasin se beri apo nuk beri mire opzita qe nuk votoi perjashtimin e dy deputeteve nga kuvendi, Kur dihet se ate qe ben njera parti ose tjetra eshte pune e saj dhe jo e nje partiçke tjeter, prandaj keta birbot duhet ti pergjigjen pyetjes se dhjetoristit Fevziu, . Ky ben sikur ishte pikerisht kjo pyetje qe beri Tauballes e laurames! Perfaqesuesit e aleancesse qelbesirave nuk pergjigjen por bejne propagande kunder opozites, dhe dhjetoristi yne pa ju skuqur faqja, nuk i nderhyn per ti sjelle tek pyetja e tije, por vazhdon ti degjoje deri ne fund ! Dhe ne fund ky Fevziu ishe gazetar i zoti por u perziie me himet dhe eshte bere hime si te tjeret! Opinionet e tij nuk te çojne ne asnje shteg e nuk sqarojne asgje…. Provicializmi, dhe keq informimi i publikut kane fituar! Nje dore te mire i ka dhene provincaleve tane edhe imitimi majmunshe qe i bejne mediaeve italiane ,te cilat edhe dulla nuk i perfillte sepse kishte me shume infomacin se ju!! Kujtoni o te mjere se tv-ja dhe mediat italiane eshe gjithàka? Skoni beni shkolla gazetarie ku mesohe se si beesh pune te ndershme ne favor te vendit tend te edukosh njerezit me njdjeja atdhedashurije ,respekti per njrei tjetrin per lirine e fjeles shume e shume gjera te mira; ne te mire te shoqerise e te vendit; qe te mos lepish qeverine qe eshte ne fuqi , por punoni per te eddukuar njerezuit me gjera te vlefshme , jo te vini ne qender te emisioneve politikane te korruptuar qe lepijne sot ate qe kane peshtyre dje !

 2. I shtoj komentit te meparshem edhe dicka qe ve teper ne dyshim objektivin e hetimit. Nga mareveshja e nenshkruar midis mazhorances e opozites dhjetorin e kaluar, eshte pranuar dekriminalizimi i politikes shqiptare.
  Procedura e dertashme e hetimit te kesaj ceshtje, nuk po meret me denimin e deputetet qe kane fshehur krimet e tyre, e as me kryetarin e parlamentit i denoncuar si porosites i nje atentati, por po meret me nje nga abuzimet me te zakoneshme e te perditeshme te politikes shqiptare. Shpifjet e akuzat e pa faktuara ndaj njeri tjetrit qe me ligj per deputetet e kane njefare imuniteti te motivuar si lufte politike. Si vrases i ka akuzuar publikisht deputeti Balla, si ish kryeministrin Berisha, ashtu edhe shefin e opozites,pa paraqitur asnje fakt.Cfare ndryshimi ka midis akuzes se Doshit per Meten si vrases, me akuzen e Balles ndaj Berishes e Bashes si vrases ?
  Eshte denuar Balla sic thashe me siper edhe per shpifje te tjera nga gjykatat, perse nuk e arreston prokuroria kur ai hedh ne publik akuza te pa faktuara, pra llogjikisht e juridikisht te shpifura kunder Berishes e Bashes njelloj si Doshi por pa asnje fakt, prove e deshmitare .?
  Sepaku Doshi pretendon se ka fakte e deshimtare qe duket hapur e bile eshte vertetuar edhe nga prokuroria, se i kane ndruar deshmite e tyre, pa na dhene arsyet e ketyre pelivanlleqeve te deshmitareve, dhe me e keqja, deshmitaret jane njerrez te provuar nga drejtesia se jane pjese e krimit..
  Paturpesisht ne nje studio televizive publike, dy deputete te mazhorances, kur ne gjithe boten e qyteteruar ngrihet me force denimi i dhunes ndaj femrave, tentojne ti mbyllin gojen duke e ofenduar e duke bere aludime rugacerore per moralin, nje femre qe qetesisht e me argumente paraqet mendimet e saj. Te njejtat argumenta paraqiten edhe dy koleget e saj te opozites, por “trimat” nga Mati e nga Librazhdi e treguan “trimerine” e tyre me femren e jo me meshkujt duke ju hedhur asaj si te terbuar per cdo fjale qe tentonte te thoshte..
  Se fundi, Urdher ndalimi apo arresti i i dy deputeteve te mazhorances, ne opinionin publik, si per Doshin, ashtu edhe per Frrokun, duket se nuk i interesonte mazhorances aktuale qe ta konsideronte si nje pastrim te parlamentit nga njerrezit e inkriminuar, pasi qe te tre, dy deputetet dhe i akuzuari Meta jane pjese e kesaj mazhorance, por u motivua me akuzen e shpifjes. Kur u pa se ne opinionin publik ky motivim ishte i dyshimte e i pa mbeshtetur ne fakte, atehere u pranua qe te hapen ca fakte te fshehura per deputetin Frroku. Ndonese opozita e kishte denioncuar me kohe denimin e tij nga drejtesia belge, “u zbulua” se drejtuesit e larte te policise e kishin fshehur kerkesen e interpolit per arrestimin e Frrokut i akuzuar per vrasje e prostitucion. Demokristiani Frrolu u betua me Bibel se Meta eshte i pafajshem, e keto pune na i paskerka shpikur Doshi, duke na kujtuar ate barcoleten e Pal Vates qe thoshte “une e Enveri, nuk dijme gje, mos e ka bere me koke te tij Mehmeti”

 3. Si qytetar shprehjen “te mblidhen gjithe qelbesirat qe te rezojme nga pushteti Berishen” e kam lexuae e zeza ne te bardhe te deklaruar nga nje gazetar mbeshtetes i socialisteve, ne fushaten e lektorale te 2013 tes, Nuk e ka autoresine e kesaj shprehje as Berisha e as znj,Duma, qe te dy vetem se citojne kete shprehje te dale nga gjiri i vete socialisteve.
  Degjoj ketu deputetin Balla qe hidhet perpjete sikur ta kishte degjuar kete shprehje per here te pare nga znj.Duma ti versulet asaj me nje qendrim rugaceror. Perse i dogji kaq shume kjo shprehje zoterise ?
  Eshte e njohur per publikun shqiptar se me akuzen e shpifjes eshte denuar nga gjykatat shqiptare pikerisht ky deputet e jo vetem njehere.
  A mos eshte kjo arsyeja qe i dogji kaq shume citimi i Dumes ?
  Debati po behet jo per te percaktuar fajesine e deputeteve Doshi apo Froku pasi kete do ta percaktoje gjykata. Debati behet per proceduren ligjore te veprimit te prokurorise, qe kursesi nuk mund te konsiderohet si nje vendim perfundimtar i fajesise.
  Per Ballen ka pasur vendime te gjykatave qe e kane denuar si shpifarak, kurse te dy deputetet jane akoma ne proces hetimi e faktet nuk po merem ne konsiderate.
  Me Luanin Rama, nuk ja vlen te meret kush pasi kane shkembyer ne studio televizive e ne parlament me deputetin qe ka ne krah, akuzat nga me ekstremet e shprehjet me ofenduese per shefat e tyre.

 4. ne kohen e enverit,shoferat e kucoves qe shkonin ne veri te shqiperise p.sh. puke,peshkopi,kukes etj. conin solar per tecet per ngrohje,dhe rruges per andej takonin cobenj qe u kerkonin qene per stane,per te ruajtur bagetite,dhe shoferat kapnin me lakthe qene rrugesh dhe i conin ne veri i nderonin me 4-5 dele nje qen. sot nuk e di ndodh nje gje e tille sot apo jo .E an sot vazhdon ai shkembim puna ime pare qe do beja do kapja luan rammen me lakth e do ta ndroja me nje qen kone,dhe delen do t’ia coja frokut ne burg…Sa per Ballen nje cop derri i rritur ne pyjet e geshtenjave te beje politik per tironcit dhe shqiptaret.

 5. U ofenduan keta zgjebaraket sepse Duma perseriti nje thenie te thene po nga aleanca e qelbesirave. Kjo eshte se ç’eshte!
  Identik si puna e Veliajt me shoke….u thot Rama grave te tyre prostituta e kurva e ulin koken poshte si qen te rrahur, ja perserit Berisha ato qe tha Rama, nxehen e behen vrer. E po keta qenkan njerez te çuditshem mer jahu!
  Ah se harrova, ky Balla e ka motren akoma moteleve partizane apo e ka legalizu aktivitetin e saj?

 6. Derr si ky Luan rama kisha kohe pa pare e degjuar. Cfare burrash jane keta Rama e Balla! Cfare turpi….si mund te flitet me nje zonje ashtu, pavaresisht kush mund te jete. Anadollake dhe derra! Duheshin nxjerre nga studio me ceremoni. Fevziu, duhet te jesh me i prere me thyerje te tilla etike. Nuk ka justifikim per keto sjellje ne ekran

 7. Mos ta kishe pas kët emër, do ta kisha kuptuër reagimin tuaj. Po ti, merre me vete at M… popull sërb dhe shkoni pas Karpateve, nga keni ardh, edhe lini Popullin Shqiptar, se dim ose nuk dim të bëjm shtet, ajo ësht PUNA JON. BOLL I FUTËT HUNDËT NË PUNËT TONA.

 8. faktikisht ky, kukulla fallco luan rama bashke me kete (bukuroshin) balla te dy bashke nuk vlejne as sa breket e grida dumes

 9. se MARRE VESHE CFARE LLOJ FEMRE ESHTE GRIDA E FLETE ME NJE GJUHE TE QELBUR E SI ZONJE ,MBASE DEBATIT QE U BE MIDIS ASAJ DHE LUAN RAMES E KUPTOVA SE KUSH ESHTE AJO ,DHE NJE GJE TJETER KUPTOJ SE NE SHQIPERI NE PERGJITHESI POLITIKANET KALOJNE SHUME ………TE VENE ATJE KU JANE. DHE NJE GJE TJETER NQS SHQIPETARET BEJNE ZGJEDHJE TE PARAKOHESHME DHE VOTOJNE SALIUN PRAPE QE E SHKATEROJ SHQIPERINE, ATEHERE UNE U THEME SHQIPETAREVE TA GEZOJNE SE E MERITOJNE JANE INJORANT ,E SERBET KANE TE DREJTE KUR THONE SE SHQIPETARET NUK DINE TE BEJNE SHTET.

Pas