Aktualitet

Çështja “Babale”/Shtyhet sërish gjyqi ndaj Salianjit, ja arsyejaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:37 - 18/07/22 |
Opi Nion

Është shtyrë sërish gjyqi ndaj deputetit të Partisë Demokratike Ervin Salianji për çështjen “Babale”.

Mësohet se shkak për shtyrjen është bërë kërkesa e mbrojtjes së personave të pandehur në këtë proces.

Gjithashtu mësohet se një nga anëtarët e trupit gjykues ka njoftuar se nuk do të merrte pjesë në seancën e sotme.

Ndërsa, deri në këto momente ende nuk është informuar se kur do të mbahet seanca e radhës.

Kujtojmë se Salianji u shpall fajtor për veprën penale kallëzim i rremë në lidhje me çështjen “Babale”” dhe u dënua me një vit burg nga gjykata e Shkallës së Parë. Në apel e ka çuar çështjen dhe gazetari Jetmir Olldashi, i cili u dënua me 6 muaj burg të konvertuar  në 100 orë shërbim komuniteti.

Nëse Apeli do të konfirmojë vendimin e Shkallës së Parë atëherë deputeti Salianji, rrezikon burgun.

Salianji dhe gazetari Jetmir Olldashi u shpallën fajtorë nën akuzën e “Kallëzimit të rremë” lidhur me inskenimin e audio-përgjimit me qëllim përfshirjen e vëllait të ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj në trafikun e drogës.

Pas