Bota

Borisov fiton zgjedhjet në BullgariBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:31 - 03/10/22 |
Opi Nion

Ish-kryeministri Bojko Borisov dhe partia e tij Gerb duket se janë fituesit e zgjedhjeve të parakohshme në Bullgari, të katërtat që mbahen në vend brenda 2 vitesh.

Sipas të dhënave paraprake, Gerb ka marrë 24.6% të votave ndërsa rivalja e tij “Vazhdojmë ndryshimin” e cila kishte fituar zgjedhjet e mëparshme, është në vendin e dytë me 18.9%.

Partia nacionaliste Vazrazhdane (Rilindja) është në rritje, me mbi 10% të preferencave, ndërkohë që mbeten dyshimet për mundësinë e formimit të qeverisë.

Pas