Bota

Zyrtari ukrainas:Është shantazh, s’besoj se Rusia do të nisë një luftë bërthamore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:20 - 02/05/22 |
Opi Nion

Ndihmësi kryesor i presidentit ukrainas thotë se ai nuk beson se Moska do të nisë një sulm bërthamor kundër vendit të tij, sepse vendimmarrësit e Rusisë e dinë se mund të përfundojnë të vdesin në një luftë bërthamore globale.

Andriy Yermak tha gjithashtu për Sky News se shpresonte se Ukraina do të mposhte “së shpejti” forcat pushtuese ruse dhe do të siguronte fitoren.

Vladimir Putin i Rusisë ka folur për arsenalin e tij bërthamor gjatë krizës, duke shkaktuar shqetësime se ai mund të përdorë armë bërthamore kundër Ukrainës.

Por Yermak tha se një taktikë ruse, përdorimi i shantazhit për të trembur një kundërshtar, qoftë me kërcënimin e ndërprerjes së energjisë në Evropë ose kërcënimin për përdorimin e armëve kimike ose bërthamore në Ukrainë.

Ai vuri në dukje, siç ka thënë Zelenskyy, kërcënimi bërthamor nga Rusia ekziston.

“Unë personalisht, nuk besoj se Rusia do të përdorë armë bërthamore”,-tha Yermak./Opinion.al

Pas