Bota

Finlanda do të aplikojë për anëtarësimin në NATO këtë muaj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:33 - 02/05/22 |
Opi Nion

Bisedimet mes Finlandës dhe Suedisë për një aplikim të mundshëm të përbashkët të NATO-s janë intensifikuar ditët e fundit, pas pushtimit rus të Ukrainës.

Gazeta finlandeze Iltalehti po raporton tani se Finlanda do të aplikojë për anëtarësim në aleancën ushtarake perëndimore më 12 maj.

Ai thotë se presidenti finlandez Sauli Niinisto do të shpallë miratimin e tij i pari, i ndjekur nga grupet parlamentare.

Finlanda dhe Suedia kanë mbajtur prej kohësh besimin se paqja ruhet më së miri duke mos zgjedhur palët, por pushtimi rus i ka shtyrë ata drejt anëtarësimit në NATO.

NATO është një aleancë sigurie e udhëhequr nga SHBA me 30 vende nga Amerika e Veriut dhe Evropa dhe thotë se synon të ruajë lirinë e aleatëve të saj “me mjete politike dhe ushtarake”./Opinion.al

Pas