Rajoni

Zjarret, Maqedonia e Veriut shpall gjendjen e krizës në vend


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:44 - 05/08/21 |
Opi Nion

Maqedonia e Veriut ka shpallur gjendjen e krizës për 30 ditë për shkak të zjarreve që kanë pushtuar vendin.

Propozimi erdhi nga institucionet që merren me emergjencat e krizave dhe menjëherë qeveria ka marrë vendimin.
Hera e fundit që Maqedonia e Veriut ka shpallur krizën ka qenë prej pandemisë.

Me këtë vendim nënkuptohet se qeveria mund të shfrytëzojë resurset e organeve të administratës shtetërore, komunave dhe Shkupit, kurse me marrëveshje shfrytëzohen resurset e qytetarëve, ndërmarrjeve publike dhe shoqërive aksionere.

Pas