Bota

Zelensky ndalon aktivitetin e 11 partive pro-ruse në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:50 - 20/03/22 |
Opi Nion

Presidenti i Ukrainës ka njoftuar kufizime në aktivitetet e 11 partive politike në Ukrainë, të akuzuar për lidhjet e tyre me shtetin rus.

Në një adresë video të ngarkuar gjatë natës, Presidenti Volodymyr Zelensky renditi disa emra, duke përfshirë Platformën e Opozitës – Për Jetën, një nga partitë më të mëdha pro-ruse me përfaqësues në parlamentin e Ukrainës.

Partitë e tjera përfshijnë “Bllokun e Opozitës”, “Partinë e Sheriatit”, “Jonën”, “Opozitën e Majtë”, “Bashkimin e Forcave të Majtë”, “Shtetin”, “Partinë Socialiste Progresive të Ukrainës”, “Partinë Socialiste Ukraina”, “Socialistët” dhe “Bllokun Vladimir Saldo”.

Ministria e Drejtësisë e Ukrainës do të veprojë menjëherë për të zbatuar ndalimin, për të cilin Zelensky tha se do të zgjasë për aq kohë sa ligji ushtarak të mbetet në fuqi./Opinion.al

Pas