Bota

Objektiv kryesor i Moskës/Inteligjenca britanike zbulon dështimin e forcave ruse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:14 - 20/03/22 |
Opi Nion

Rusia po dështon të fitojë kontrollin e hapësirës ajrore të Ukrainës – një nga objektivat kryesore të Moskës, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Përditësimi më i fundit i inteligjencës së ministrisë britanike thotë se Rusia “ka dështuar të fitojë kontrollin e ajrit dhe po mbështetet kryesisht në armët e lëshuara nga hapësira ajrore ruse”.

“Marrja e kontrollit të ajrit ishte një nga objektivat kryesore të Rusisë në ditët e fillimit të konfliktit dhe dështimi i tyre i vazhdueshëm ka zbutur ndjeshëm përparimin e tyre operacional,” thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Pas