Bota

Vrau 42-vjeçaren gjatë xhirimit të filmit, zbulohet se kush ia dha armën aktorit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:20 - 23/10/21 |
Opi Nion

Aktori Alec Baldwin qëlloi gabimisht me armë zjarri gjatë xhirimeve të një filmi, Halyna Hutchins, e cila humbi jetën si dhye plagosi regjisorin Joel Souza.

Arma që aktori qëlloi në xhirime, iu dorëzua atij nga një ndihmës regjisor, i cili i tha se ishte e sigurt, tregojnë të dhënat e gjykatës.

Drejtori i paidentifikuar nuk e dinte se karikatori kishte municion të vërtetë, thonë të dhënat. Kinematografja Halyna Hutchins u qëllua për vdekje në gjoks në incidentin e së enjtes në xhirimet e filmit “Rust”.

Regjisori Joel Souza, i cili qëndronte pas saj, mbeti i plagosur. 48-vjeçari mori mjekim urgjent për një dëmtim në shpatull dhe më pas doli nga spitali.

Detaje të mëtejshme të hetimit të policisë u publikuan të premten kur u dorëzua një urdhër kërkimi në një gjykatë në Santa Fe, New Mexico.

Ai vuri në dukje se veshja me gjak të Baldëin u mor si provë së bashku me armën. Municionet dhe armët e tjera mbështetëse janë marrë nga grupi.

Aktori 63-vjeçar u mor në pyetje nga forcat e rendit, por askush nuk është akuzuar për incidentin.

Më herët të premten, Baldwin, i cili ishte ylli dhe producenti i filmit, tha se ishte “bashkëpunues i plotë” me Zyrën e Sherifit të Qarkut Santa Fe.

“Zemra ime është thyer për burrin e saj, djalin e tyre dhe të gjithë ata që e njihnin dhe e donin Halynën”, shkroi ai në Twitter.

“Nuk ka fjalë për të përcjellë tronditjen dhe pikëllimin tim në lidhje me aksidentin tragjik që i mori jetën Halyna Hutchins, një gruaje, nëne dhe kolegeje tonë të admiruar,” shtoi ai.

Hutchins, 42 vjeç, ishte nga Ukraina dhe u rrit në një bazë ushtarake sovjetike në Rrethin Arktik. Ajo studioi gazetari në Kiev dhe film në Los Angeles dhe u emërua një “yll në rritje” nga revista American Cinematographer në 2019. Ajo ishte drejtoresha e fotografisë për filmin aksion Archenemy 2020, me regji të Adam Egypt Mortimer.

Pas