Bota

Vijojnë sulmet rreth centralit më të madh bërthamor në Europë, OKB në alarmBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:10 - 12/08/22 |
Opi Nion

Më shumë bombardime janë regjistruar në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë.

Ndërkohë Ukraina dhe Rusia fajësojnë përsëri njëra-tjetrën për sulmin. Secila palë tha se kishte 10 goditje në zyrën dhe stacionin e zjarrfikësve të termocentralit më të madh në Evropë të enjten.

Në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, i thirrur për të diskutuar mbi situatën, kreu i mbikëqyrësit të tij bërthamor, Rafael Grossi, paralajmëroi se ishte një “orë e rëndë”.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres tha gjithashtu se kjo mund të “çojë në katastrofë”.

Kina dhe SHBA kërkuan që ekspertët e OKB-së të lejohen të vizitojnë urgjentisht uzinën, por kërkesa të ngjashme janë bërë në të kaluarën dhe deri më tani nuk janë zbatuar.

Më herët, SHBA-ja bëri thirrje gjithashtu për krijimin e një zone të çmilitarizuar rreth uzinës: “Lufta pranë një centrali bërthamor është e rrezikshme dhe e papërgjegjshme,” tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

Megjithatë, përfaqësuesi i Rusisë në OKB tha se çmilitarizimi nuk ishte një opsion, duke sugjeruar se ai do ta bënte centralin më të prekshëm ndaj “provokimeve” dhe “sulmeve terroriste”.

Objekti dhe zona përreth tij në Ukrainën qendrore-lindore panë bombardime javën e kaluar, ku Rusia dhe Ukraina gjithashtu akuzuan njëra-tjetrën për atë sulm.

Ukraina thotë se Rusia e ka kthyer vendin në një bazë ushtarake, duke nisur sulmet nga atje duke e ditur se forcat ukrainase nuk kanë gjasa të hakmerren.

Moska e mohon pretendimin.

Në një deklaratë të enjten, agjencia bërthamore e Ukrainës Enerhoatom tha se “pushtuesit rusë bombarduan përsëri uzinën e Zaporizhzhia dhe territoret pranë objektit bërthamor”.

Ai tha se një zyrë administrative pranë zonës së saldimit u godit dhe disa sensorë të rrezatimit u dëmtuan. Ka pasur një zjarr të vogël aty pranë, por nuk ka të lënduar.

Enerhoatom shtoi se stacioni i zjarrfikësve që ndodhet pranë uzinës ishte gjithashtu në shënjestër.

Për shkak të granatimeve, ishte e pamundur të ndërronin personelin pas turnit, kështu që ata duhej të vazhdonin punën jashtë orarit.

Por situata është aktualisht nën kontroll, tha Enerhoatom./Opinion.al

Pas