Sport

Video/ Tenisti serb provokon shqiptarët: Ne nuk të japim Kosovë…


               Publikuar në : 12:41 - 13/01/20 |
Opi Nion

Tenisti serb Novak Djokovic, është fituesi i turneut të Australisë. Por më shumë se sa fitorja e tij, ajo që tërhoqi vëmendje është reagimi i tij në lidhje me Kosovën.

Në dhomat e zhveshjes, Djokovic u shfaq në video bashkë me ekipin e tij i ekzaltuar duke kënduar një pjesë të këngës ultranacionaliste, ku theksohet se Kosova është pjesë e Serbisë.

‘Ne nuk të japim, Kosovë. Ke qenë gjithmonë e jona që nga fillimi’.

Lidhur me provokimin e bërë nga sportisti serb, ambasadori i Kosovës ne Bullgari reagoi në rrjetet sociale duke thënë se Djokoviç mund të jetë kampion tenisi, por mbetet një primitiv.

“Pas marshimit ushtarak, ata vazhduan me Kosovën. Ju mund të jeni një fitues i ATP, por ju mbeteni një nacionalist dhe shovinist primitiv, i prapambetur dhe i zakonshëm i Ballkanit. Nuk është rastësi që Novak Gjokoviç është kampioni më pak i dashur i tenisit në histori,” shkruan Cana./Opinion.al

Pas