Life Style

Video/ Pështyu picën e klientit, shpërndarësi rrezikon 18 vite burg


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:58 - 09/10/18 |
el ida

Një shpërndarës picash rrezikon18 vite burg pasi u kal në kamera duke pështyrë në ushqimin e një klienti në Turqi.

Kamerat e sigurisë tregojnë 18-vjeçarin, e identifikuar si BurakS, duke hapur një kuti pice jashtë shtëpisë së një klienti. Më pas ai pështyn mbi të ndërsa filmon veten në telefon.

Djali më pas shkon në banesën e  Huseyin Alyuz në katin e pestë, në qytetin Eskisehir, për ti dorëzuar ushqimin.

Nipi i Alyuz, Cagatay Ehe, pa pamjet e filmuara. Ai i kërkoi xhaxhait të tij të ankohej në polici por dhe në piceri.

Burak S. tha se ishte duke kontrolluar vetëm nëse pica kishte pësuar dëmtime, por u shkarkua nga puna dhe tani është në burg.

Ai u akuzua për ‘rrezikimin e jetës së personave duke hedhur helm ose duke e dëmtuar ushqimin me mjete të tjera’. Kjo shkelje ligji sjell një dënim prej dy deri në 15 vjet burg.

18-vjeçari gjithashtu ballafaqohet me një akuzë të gjykatës së konsumatorit  për “dëmtim të mallrave dhe rrezikimin e shëndetit të konsumatorit”, që dënohet nga 4 muaj deri në 3 vite burg.

Pas