Kronikë

Video/Momenti kur helikopteri i KFOR nxjerr nga humnera policin e dëmtuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:55 - 28/05/22 |
Opi Nion

Një helikopteri i KFOR ka mundësuar transportimin drejt Spitalit Ushtarak Tiranë, të oficerit të Policisë, që një ditë më parë ra në humnerë gjatë një kontrolli për bimë narkotike në fshatin Shosh të Dukagjinit, në një terren tepër të vështirë.

“Falë ndihmës së KFOR-it u mundësua transportimi me helikopter, drejt Spitalit Ushtarak Tiranë, i oficerit të Policisë, i cili, si pasojë e terrenit shumë të vështirë me një shkallë të lartë rrezikshmërie, në një zonë malore të fshatit Shosh, Dukagjin u rrëzua dhe ra në humnerë, një ditë më parë.  Oficeri i Policisë u rrëzua gjatë kontrollit në terren së bashku me grupin e kontrollit, në kuadër të planit të masave për kontrollin e territorit, për goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike”, thuhet në një informacion të Policisë së Shtetit që bën gjithashtu me dije se ky helikopter u bë i mundur me interesimin e drejtpërdrejtë të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Gledis Nano.

Nënkomisari Rrok Frroku ka mbetur për 12 ore në një zone te thepisur i rrezuar ne humnere dhe për me shumë se 24 orë nuk eshte bwrw i mundur transportimi i tij drejt Tiranes.  Njësia e RENEA-s qe ka shkuar ne zonë e ka patur te pamundur transportimin e nënkomisarit pasi terreni i thyer nuk lejonte levizjen me barrele. Në këto kushte ështe kerkuar ndihme nga ajri. Helikopteri i Shendetesise ka shkuar prane vendit te ngjarjes, por nuk ka patur mundesi te ulet per shkak te terrenit.

Nënkomisari është duke marr ndihmë të specializuar në Spitalin Ushtarak në Tiranë./Opinion.al

 

Pas