-Jetë dhe Stil

Video/Orka e ngecur në Senë, drejt detit me dronë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:19 - 28/05/22 |
Opi Nion

Një orkë e cila prej ditësh ka përfunduar në ujërat e Senës dhe shëndeti i së cilës po përkeqësohet me shpejtësi, do të përpiqet të çohet drejt detit nga dronët që do të orientojnë drejtimin e këtij gjitari përmes tingujve zanorë, me shpresën se kafsha do të përgjigjet siç presin specialistët, francezë dhe ndërkombëtarë, të cilët po ndjekin rastin.

“Kjo metodë jo-invazive do të na lejojë të mos afrohemi me varka, gjë që mund të përkeqësojë stresin e kafshës dhe të kërcënojë mbijetesën e saj, si dhe sigurinë e shpëtimtarëve,” tha prefektura e Seine-Maritime në një deklaratë./Opinion.al

Une orque a été aperçue dans la Seine pic.twitter.com/iJBdCrXWG9

— BFMTV – Matinale (@PremiereEdition) May 25, 2022

Pas