Aktualitet

Video/ Me këngë dhe valle afganët festojnë bashkë me ne festat e Nëntorit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:34 - 29/11/21 |
Opi Nion

Në këto ditë feste për kombin shqiptar, shtetasit afganë të strehuar në vendin tonë po festojnë bashkë me ne 28 dhe 29 nëntorin.

Me këngë dhe valle tradicionale duket se edhe ata po fetojnë Ditën e Flamurit dhe Ditën e Çlirimit të Shqipërisë.

Sikurse shfaqet në video afganët janë mbledhur bashkë dhe shihen duke vallëzuar. Videon e ka postuar Miraqa Popal, që në Afganistan punonte si gazetar.

Në një status në “Twitter”, ai shkruan se vlerëson pritjen që u është bërë prej tre muajsh nga shqiptarët.

“Mbledhja e madhe e refugjatëve afganë në Shqipëri për të festuar festën kombëtare të Shqipërisë me miqtë tanë shqiptarë. I vlerësojmë shumë që na pritën prej 3 muajsh”, shkruan ai.

Qindra afganë prej disa muajsh janë strehuar në Shqipëri, pasi talibanët morën në dorë kontollin e Afganistanit./Opinion.al

Pas