Aktualitet

Balla paralajmëron zonën e Divjakës për përmbytje: Largoni bagëtitë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:46 - 29/11/21 |
Opi Nion

Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Fierit, Taulant Balla ka paralajmëruar banorët e zonës së Divjakës për përmbytje.

Në një status në rrjetet sociale, ai shkruan se në Papër të Elbasanit niveli i prurjeve të lumit Shkumbin mund të rrezikojë ekonomitë bukqësore, në Bashkinë Divjakë.

Ai i bën thirrje banorëve për të larguar bagëtitë apo mjetet bujqësore nga tokat përgjatë lumit nga Çerma e sipërme dhe Çermat e tjera përgjatë Shkumbinit.

“Papër, Elbasan. Këtu është vendi i duhur për të parë nivelin e prurjeve të Shkumbinit, të cilat mund të rrezikojnë ekonomitë bujqësore në Bashkinë e Divjakës. Prurjet janë të larta dhe vijimi i reshjeve në Librazhd mund ta rrisë edhe më tej nivelin e Shkumbinit. Prandaj duhen larguar bagëtitë apo mjetet bujqësore nga tokat përgjatë lumit nga Çerma e sipërme dhe Çermat e tjera përgjatë Shkumbinit”, shkruan Balla./Opinion.al

Pas