Kronikë

Video/ “Lulet e Pranverës”, si u filmuan trafikantët shqiptarë nga policia


               Publikuar në : 13:55 - 12/02/19 |
b.f

Një operacion antikanabis i shtrirë në Shqipëri dhe Itali bëri të mundur arrestimin e 27 personave, nga të cilët 21 shqiptarë dhe 5 italianë, që kishin si bazë qendrore qytetin e Leçes.

Ndërsa aktivitetin e trafikimit e skihin shtrirë në qytete të tjera si Kalabri, Toscana, Emilio Romangna, Siçili, Liguria dhe Lombardi.

Arrestimi i trafikantëve u bë në bashkëpunim midis policisë shqiptare dhe Guardia di Finanza, dhe hetimet kryheshin prej 2 vitesh,

Mediat italiane kanë publikuar së fundmi edhe pamjet filmike nga operacioni, ku në operacionin “Lulet e Pranverës: morën pjsë 100 efektivë.

Veprat penale për të cilët akuzohen të arrestuarit janë krijimin e organizatave kriminale, trafiku ndërkombëtar i drogës, armëve dhe municioneve nga Shqipëria drejt Italisë dhe më pas në vende të tjera. Dl

Pas