Kryesore

Verifikim i firmave? Basha: Ka qenë para 11 nëntorit, ka vetëm 1 PD  


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:15 - 15/11/21 |
el ida

Ndërsa vijon mbledhja e kryesisë së PD-së, kryetari Lulzim Basha i është përgjigjur Berishës pas daljes së këtij të fundit në një konferencë për shtyp. Basha shprehet se në PD nuk ka për të patur institucione paralele.

“PD nuk vepron me “nese”,  Janë firmat apo nuk jane firmat. PD ka rregulla dhe statut të qarte. Momenti i verifikimit të firmave ka qenë çdo ditë para 11 Nëntorit. Siç u bë e qartë nga disa nismëtare, shkelja është bërë në menyre të qëllimshme per mungese besimi tek organet legjitiime te PD. Nderkohe qe jemi ketu, nismetari ka deklaruar, pa asnje tagër statutor, se kuvendi do te jetë në 11 Dhjetor. Dua t’ju zhvesh nga çdo iluzion. Nuk ka 2 PD, ka vetëm 1 PD dhe nuk ka per të patur institucione parelele. Ne 11 Dhjetor ka tubim, por jo Kuvend. Nuk jam une as pengesa, as halli, as problemi i Sali Berishës. Por unë dhe ju jemi përgjegjes qe demokratët të mos përdoren mish për top për interesat e Sali Berishes apo dikujt tjetër. Largimi i këtij regjimi pa mbështetjen e aleatit strategjik, është i paimagjinueshem. Pavarësisht deshirës, peër fat teë keq, na ështeë bere e pamundur nga menyra antistatutore, përvec shinave te legjitimitetit  qe burojne nga pergjegjesite e kesaj kryesie dhe qe ia kam parashtruar per miratim kryesise”, tha Basha./Opinion.al

 

 

 

 

 

Pas