Kryesore

Venecia, PD dhe LSI i përgjigjen Ballës: Ishte vetë “Rilindja” që e kërkoi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:23 - 20/06/20 |
Opi Nion

Pas komenteve të Taulant Ballës lidhur me rekomandimet e Komisionit të Venecias, ka reaguar LSI dhe PD.

LEXO EDHE:- Balla komenton Komisionin e Venecias: Nuk është detyrë e tij…

Në një dalje për mediat nga selia e LSI, Petrit Vasili tha se Venecia ka folur qartë dhe pa ekuivok, qoftë në cështjen e Gjykatës Kushtetuese, qoftë në ligjin e antishpifjes. Duke theksuar se Venecia foli në favor të veprimeve të Presidentit, Vasili kujtoi se ishte pikërisht mazhoranca e cila thotë tashmë se vendimet i takojnë institucioneve shqiptare,  ajo që iu drejtua Komisionit.

“Ishte vetë ‘Rilindja’ që e kërkoi Venecian, fshehu dhe informacionet që të mainuplonte një opinion evaziv e të dyshimtë. Venecia qe e qartë, pas ansjë ekuivok dhe e prerë”, tha Vasili.

Ndërkohë Zv.kryetari i PD Edmond Spaho tha se kur Partia Socialiste mori pushtetin ishin vetëm 3 kushte për integrimin, ndërkohë që tashmë janë 15.

“Opinionet e fundit të Venecias provuan se 15 kushtet e integrimit nuk janë për Shqipërinë por të Edi Ramës. Censura dhe Gjykata Kushtetuese janë pjesë e 15 kushteteve . Është Gjykata Kushtetuese ajo që do të vendosë për zgjedhjet e ardhshme. Me vendimin e vet, Venecia faktoi synimin e Ramës për të kapur cdo organ të drejtësisë duke i grabitur Presidentit të drejtën kushtetuese”, tha Spaho./Opinion.al

 

Pas