Life Style

Nesër dita më e gjatë e vitit, çfarë është solstici


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:49 - 20/06/20 |
Opi Nion

Stina e verës hyn zyrtarisht. Ora 23:44 do të shënojë nisjen e solsticit që i jep mirëseardhjen stinës më më të nxehtë  dhe ditës më të gjatë të vitit. Dita do të zgjasë 15 orë e 15 minuta. Vetëm për pak minuta distancë nisja e verës do të jetë në datën 20 Qershor dhe jo në 21.

Solstici ndodh kur Dielli përgjatë konstalacioneve të zoodiakut ndodhet më në veri në raport me Ekuatorin. Një pozicion që i siguron qëndrimin maksimal në lartësi dhe shpjegon se përse dita e solsticit do të jetë më e gjata. Më 21 Qershor, dielli do të lindë në orën 5.36 dhe do të perëndojë në orën 20.51./Opinion.al

 

Pas