Bota

Varianti Delta i COVID, OBSH: Rrezik serioz për një valë të re në Europë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:19 - 01/07/21 |
Opi Nion

Varianti Delta i COVID-19 është kthyer në shqetësim serioz për autoritetet shëndetësore në të gjithë Europën.  Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaron se infektimet e reja javën e kaluar u rritën me 10% dhe reduktimit dy-mujor të rasteve i ka ardhur fundi.

Hans Kluge, kreu i OBSH-së për rajonin e Europës ku përfshihen edhe Britania e Madhe dhe Rusia bën thirrje që qytetarët dhe ligjvënësit të jenë të vigjilentë në menaxhimin e situatës, para se kjo të dalë sërish jashtë kontrollit.

Britania e Madhe theu një rekord të ri infektimesh ditore me mbi 25 600 raste të reja. Prej fundit të Janarit, infektimet ditore nuk kanë qenë kurrë kaq të larta. Vala e re po ushqehet nga përhapja e mutacionit indian që dominon infektimet e reja. Megjithatë, vdekshmëria ndodhet në kuotat më të ulëta dhe e pandryshuar, falë edhe nivelit të lartë të vaksinimit që e ka kryer gjysma e popullsisë.

Ndërsa në Rusi, ku niveli i vaksinimit është i ulët dhe të dyja dozat i ka injektuar vetëm 12% e popullsisë, për të tretën ditë radhazi u thye rekordi i viktimave për gjithë pandeminë. Shifra e re më e lartë e rreth një viti e gjysmë është 672 vdekje në një ditë. Infektimet ditore janë po ashtu në nivele të larta mbi 20 mijë. Moska është vatra e nxehtë e përhapjes së re të Covid-19, ku sipas autoriteteve varianti indian është shkaktari i 90% të rasteve të reja.

Pas