Bota

Ukrainë/OBSH konfirmon sulmet në qendrat shëndetësore, viktima e të plagosur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:02 - 06/03/22 |
Opi Nion

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka konfirmuar sulmet e ushtrisë ruse në disa qendra shëndetësore në Ukrainë. Lajmi është dhënë nga Tedros Adhanom Ghebreyesus në një postim në Twitter të dielën.

Sipas tij, si pasojë e sulmeve ka pasur disa viktima dhe të plagosur. Bëhet fjalë për 6 të vrarë dhe 11 të dëmtuar.

“Sulmet ndaj objekteve të kujdesit shëndetësor janë shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar,” shtoi ai.

Pas