Bota

Ukraina deklaron sa ushtarë rusë janë vrarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:04 - 04/04/22 |
Opi Nion

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës deklaron se që nga fillimi i luftimeve, janë vrarë 18,300 ushtarë rusë.

Humbjet totale luftarake të Rusisë përfshinin gjithashtu 647 tanke, 1,844 automjete të blinduara luftarake, 330 sisteme artilerie, 107 sisteme raketash të shumëfishta, 54 sisteme luftarake kundërajrore,, 27 avionë,  2 avionë, mjete motorike, shtatë varka, 76 depozita karburanti, 92 mjete ajrore pa pilot, 25 njësi pajisje speciale dhe katër sisteme të lëvizshme SRBM.

Të dhënat ende nuk janë përditësuar. Llogaritja është e ndërlikuar për shkak të intensitetit të lartë të luftimeve.

Pas