Bota

Kush është komandanti i forcave ruse që shkaktoi mizorinë në Bucha


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:15 - 04/04/22 |
Opi Nion

Disa media ukrainase publikuan sot informacione për identitetin e komandantit të trupave ruse, që udhëhoqi masakrën në Bucha.

Sipas La Republica, njësia ushtarake 51460, brigada e 64-të e motorizuar e artilerisë e përfshirë në vrasjet e civilëve në qytetin ukrainas, komandohej nga nënkoloneli Omurbekov Asanbekovich.

Ky komandant akuzohet për masakrën në qytetin e sapoçliruar.  Deri më tani raportohet se të paktën 410 persona civilë janë gjetur të ekzekutuar nëpër rrugët e Buchas në Ukrainë. Kjo konsiderohet masakra më e rëndë deri tani dhe ka shkaktuar reagime në të gjithë botën.

Ndërkohë, sipas zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, videot e civilëve të vdekur të marra në qytetin ukrainas Bucha u urdhëruan nga Shtetet e Bashkuara si pjesë e një komploti për të fajësuar Rusinë.

“Kush janë mjeshtrat e provokimit? Sigurisht, Shtetet e Bashkuara dhe NATO”, tha Zakharova në një intervistë për televizionin shtetëror.Sipas zëdhënëses videot nga Bucha janë pjesë e një plani për të dëmtuar reputacionin e Moskës.

 

Pas