Bota

U mbajtën peng për 17 vite, brenda “Ferrit” ku ndodhej nëna me 2 fëmijëtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:57 - 30/07/22 |
Opi Nion

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Brazil, ku një grua bashkë me dy fëmijët e saj është mbajtur e burgosur për 17 vjet nga bashkëshorti.

Familja u shpëtua nga një shtëpi në lagjen Guaratiba, në perëndim të Rio de Janeiro të enjten, tha policia, ndërsa burri është arrestuar.

BBC citon mediat vendase dhe shkruan se gruaja pretendon se burri i saj i kishte thënë se ajo do të largohej nga shtëpia vetëm pasi të vdiste.  Bashkëshorti-i quajtur Luiz Antonio Santos Silva dhe gruaja e tij ishin të martuar për 23 vjet.

Pasi u shpëtua, nëna thuhet se u tha autoriteteve se tre anëtarët e burgosur të familjes ndonjëherë qëndronin pa ushqim për tre ditë dhe shpesh ishin abuzuar fizikisht dhe psikologjikisht. Shtëpia në të cilën ata mbaheshin robër ishte gjithashtu e rrënuar, me pak dritë dhe një ambient të pistë, tregojnë fotot e publikuara nga policia.

Dy fëmijët e rritur ishin të lidhur, të parregullt dhe të uritur kur u gjetën, tha policia. Ata janë të moshave 19 dhe 22 vjeç.

Kapiteni Ëilliam Oliveira i policisë ushtarake se kur pamë gjendjen e dy fëmijëve, menduam se ata nuk do tëmund të mbijetonin edhe një javë tjetër në ato kushte.

Pasi u shpëtuan, të tre u dërguan menjëherë në spital për t’u trajtuar për dehidrim të rëndë dhe kequshqyerje, raportojnë mediat lokale.

Zyra e Punëve të Brendshme të Policisë Civile ka hapur një hetim se pse familja nuk u shpëtua më herët, pasi doli se një informacion për situatën e familjes u bë i ditur për herë të parë në vitin 2020.

Pas