Bota

Doli jashtë kontrollit, ku ranë mbetjet e raketës kineze?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:10 - 30/07/22 |
Opi Nion

Mbetjet e një rakete masive kineze që po zbriste në mënyrë të pakontrolluar përsëri në Tokë u rikthyen në atmosferë dhe ranë mbi Oqeanin Indian rreth orës 12:45 pasdite, tha Komanda Hapësinore e SHBA në Twitter.

Raketa kineze Long March 5B prej 23 tonësh, e cila dërgoi një modul të ri në stacionin e saj hapësinor, u ngrit nga ishulli Hainan në orën 14:22. koha lokale e dielën, 24 korrik, dhe moduli u ankorua me sukses me postin orbital të Kinës.

Raketa që atëherë ishte në një zbritje të pakontrolluar drejt atmosferës së Tokës – duke shënuar herën e tretë që Kina akuzohet se nuk i ka trajtuar siç duhet mbetjet  hapësinore të raketave të saj.

Në një deklaratë të së shtunës në Twitter, administratori i NASA-s Bill Nelson shkroi se Kina “nuk ndau informacione specifike për trajektoren” pasi raketau rikthe në atmosferë.

“Të gjitha kombet që fluturojnë në hapësirë ​​duhet të ndjekin praktikat më të mira të vendosura dhe të bëjnë pjesën e tyre për të ndarë informacione të besueshme të rrezikut të mundshëm të ndikimit të mbetjev të raketave, veçanërisht për të tilla si si Long March 5B, të cilat mbartin një rrezik të konsiderueshëm”, tha Nelson.

“Të bësh këtë është thelbësore për përdorimin e përgjegjshëm të hapësirës dhe për të garantuar sigurinë e njerëzve në Tokë”, shtoi ai.

Në një deklaratë, Agjencia Hapësinore e Drejtuar e Kinës tha se mbetjet e raketës u rikthyen në atmosferë rreth orës 12:55 të mëngjesit të së dielës me orën e Pekinit – ose rreth orës 12:55 pasdite. ET të shtunën.

Agjencia shtoi se shumica e mbetjeve të djegura gjatë procesit të rihyrjes ranë mbi detin Sulu, i cili është midis ishullit Borneo dhe Filipineve.

Pas