Bota

Kryeministri spanjoll: Hiqni kollaret që të kursejmë energjiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:30 - 30/07/22 |
Opi Nion

“Dëshiroj që të vini re se nuk kam kravatë”. Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez i befasoi gazetarët që morën pjesë në konferencën e tij për shtyp dhe të gjithë vunë re jakën e këmishës së tij të bardhë të zbërthyer nën kostumin e zakonshëm blu që mban të veshur.

Një shembull personal, i tij, drejtuar të gjithë “jakës së bardhë” spanjolle, sepse ata duan të japin një kontribut të vogël për të përballuar krizën energjetike të shkaktuar nga lufta në Ukrainë.

Zbërthimi i jakës, në fakt ul temperaturën e trupit me 2-3 gradë, edhe nëse keni veshur xhaketë. Kjo pasi lëkura e qafës është një nga rregullatorët e temperaturës. Dy ose tre gradë më pak do të thotë një impuls më i ulët për të ndezur kondicionerin ose për të rritur fuqinë e tij.

“Kur nuk është rreptësishtë e nevojshme, do të doja që të mos vishni kravatë”, sepse “kjo do të thotë se ne të gjithë mund të kursejmë energji”, vazhdoi Sanchez, i cili tha se tashmë i kishte bërë të njëjtin thirrje ministrave, parlamentarëve dhe administratës publike, drejtuesve por edhe sektorit privat, që nga menaxherët e kompanive, që të bëjnë të njëjtën gjë, duke e imituar atë në këtë gjest të vogël, në kohën kur në Gadishullin Iberik janë regjistruar temperatura prej 45 gradësh.

Qeveria spanjolle, në përputhje me përpjekjet evropiane për të ulur varësinë nga gazi dhe nafta ruse, do ta shpallë të hënën me një paketë masash urgjente, të cilat ende nuk janë zyrtarizuar. Por është parashikuar në mediat spanjolle se kjo paketë do të përmbajë stimuj për të punuar nga shtëpia, si në fazën akute të pandemisë Covid-19, për të kursyer ngrohjen dimërore në ndërtesat dhe zyrat publike gjatë dimrit. Do të ketë gjithashtu indikacione për të mos u ulur termostati nën 27 gradë në verë dhe mbi 19 në dimër.

Pas