Bota

U gjobit nga BE, Polonia refuzon pagesën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:52 - 29/10/21 |
Opi Nion

Varshava ka reaguar me zemërim ndaj vendimit të Gjykatës Evropiane të Drejtësisë për të vendosur një gjobë ditore prej 1 milion euro. Ligjvënësit e opozitës kanë akuzuar qeverinë se po vepron në mënyrë të papërgjegjshme dhe po shpërdoron paratë e taksapaguesve polakë.

Duke folur në një konferencë për shtyp të enjten, Ministri i Drejtësisë Zbignieë Ziobro tha se “shteti polak nuk mund të përkulet para paligjshmërisë. Ai tha se Polonia “nuk mund dhe nuk duhet të paguajë asgjë për ndryshimet në gjyqësor.”  Ai i këshilloi polakët të ruanin qetësinë.

“Vetëm të dobëtit i dorëzohen presionit. Le të bëjmë punën tonë, le të reformojmë sistemin e drejtësisë dhe të kujdesemi për sundimin e ligjit në Bashkimin Evropian. Le të kujdesemi edhe për standardet e Bashkimit Evropian, të cilat kërkojnë që ligji të jetë i njëjtë kudo dhe të zbatohet në të njëjtën mënyrë”, tha ai.

Masat ndëshkuese do të jenë në fuqi derisa Varshava të pranojë të respektojë një vendim të Gjykatës së Drejtësisë të Bashkimit Evropian të lëshuar në korrik që urdhëroi pezullimin e menjëhershëm të dhomës disiplinore të gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë dhe anulimin e vendimeve që ajo kishte marrë./Opinion.al

Pas