Kryesore

Tërmeti i fuqishëm, Kosova e gatshme të ndihmojë Turqinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:01 - 24/01/20 |
Opi Nion

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi  ka reaguar në lidhje me tërmetin tragjik që goditi Turqinë mbrëmjen e sotme, duke shkaktuar viktima, të plagosur dhe dëme të shumta materiale.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Thaçi shpreh solidaritet me popullin turk, ndërsa thekson se Kosova është e gatshme që të ndihmoj me ekipet e saj të kërkim shpqrtimit.

“Zemrat tona u drejtohen familjeve të viktimave dhe atyre të plagosur nga tërmeti që goditi #Elazig. #Kosova është e gatshme të dërgojë ndihmë të menjëhershme operative, pasi qëndrojmë pranë njerëzve dhe Qeverisë së #Turqisë në këto momente tragjike”-shkruan Thaçi.

Po ashtu, ka reaguar dhe ministri i Jashtëm në detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli. Ai shkruan në rrjetet sociale; Ne po ndjekim nga afër situatën e tërmetit në Turqi. Shpresojmë dhe lutemi që të mos ketë viktima dhe mendimet tona janë me miqtë tanë turq. # Forcat e Sigurisë së Kosovës janë të gatshme të ofrojnë çdo ndihmë të nevojshme për zonat e prekura.”/Opinion.al

Pas