Bota

“Të ndriçojë mendjet e atyre që…”, Papa thirrje Putinit në mesazhin e KrishtlindjesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:54 - 25/12/22 |
Opi Nion

Në mesazhin e Krishtëlindjes Papa i bëri thirrje Putin për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, duke thënë se bota po vuan për paqe.

Në bekimin e tij të 10-të të Krishtlindjes, Papa Françesku tha se njerëzit duhet të shikojnë përtej “shkëlqimit të cekët të festave” dhe të ndihmojnë të pastrehët, emigrantët, refugjatët dhe të varfërit.

“Le të shohim fytyrat e të gjithë atyre fëmijëve që kudo në botë dëshirojnë paqen,” tha ai nga ballkoni qendror i Bazilikës së Shën Pjetrit para dhjetëra mijëra njerëzve.

“Le të shohim edhe fytyrat e vëllezërve dhe motrave tona ukrainase që po përjetojnë këtë Krishtlindje në errësirë ​​dhe të ftohtë, larg shtëpive të tyre për shkak të shkatërrimit të shkaktuar nga dhjetë muaj lufte.

Në një mesazh të dukshëm për presidentin rus Vladimir Putin, Papa tha: “Zoti na frymëzoftë që të ofrojmë gjeste konkrete solidariteti për të ndihmuar të gjithë ata që vuajnë dhe le të ndriçojë mendjet e atyre që kanë fuqinë për të heshtur bubullimën e armët dhe i jepni fund kësaj lufte të pakuptimtë!”.

Pas