Kryesore

Sulmet kibernetike/Peleshi paralajmëron: Do ketë sërish sulme të tilla në të ardhmenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:45 - 29/07/22 |
Opi Nion

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi foli lidhur me sulmet kibernetike ndaj faqeve zyrtare të qeverisë, ku u shpreh se këto “janë probleme që po ndodhin gjithandej”.

Ndër të tjera ai ka paralajmëruar se sulme të ngjashme “do të ketë sërish në të ardhmen”.

“Në rastin e sulmit të fundit kibernetik nuk kanë qenë të targetuara dhe nuk kane arritur të depërtojnë në sistemet tona të mbrojtjes. Po i konfirmoj publikut të gjerë se asnjë nga sistemet tona të Mbrojtjes dhe Forcave të Armatosura nuk është prekur e nuk kanë ndaluar në asnjë sekond.

E kundërta e vërtetë për sulmin që tashmë të gjithë e njohin, por unë nuk mund të zbardh detaje në lidhje me kundërofensivën kibernetike, edhe për shkak se është një punë në proces. Këto janë probleme që po ndodhin gjithandej. Jemi në kohën kur lufta kibernetike nuk është më një domein i së ardhmes, është i së sotmes.

Prishja e ekuilibrave të rendit botëror pas agresionit rus ka lëkundur të gjitha balancat e po ndryshon rendin e gjeopolitiken. Ne jemi të vetëdijshëm që do te ketë dhe në të ardhmen, madje ka vazhdimisht, do te ketë sulme të tilla, po bëhet më e mira, po bëhen diskutime të thelluara në komitetin përkatës të mbrojtjes kibernetike në qeveri e n secilën prej institucioneve relevante për të ndërtuar mure”,-tha Peleshi.

Pas