-Jetë dhe Stil

Studimi/ Ja analiza e gjakut që zbulon se kur do të vdisni


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:26 - 28/11/15 |
b.f

Duket efektive, por në të vërtetë është për tu shqetësuar.

Tani vetëm nëpërmjet një testi të gjakut mund të zbulohet nëse do të jetosh apo jo brenda 5 viteve të ardhshme.

Ky është rezultati i një studimi të publikuar në revistën “PLoS Medicine”, njofton tvklan. Studiues nga Finlanda dhe Estonia kanë zbuluar 4 molekula në gjak, të cilat bëjnë të mundur të tregojnë nëse njeriu mund të preket nga sëmundje që shkaktojnë vdekjen 5 vitet e ardhshme apo jo.

Nëpërmjet përdorimit të mostrave të gjakut studiuesit vënë re nëse trupi rrezikohet të preket nga sëmundjet e zemrës, kancerit apo edhe sëmundje të tjera. Në këtë mënyrë ata mund të përpiqen ta parandalojnë.

Hulumtuesit testuan mostrat e gjakut në 17.000 njerëz të shëndetshëm dhe vunë re se si ndikonte veprimtaria e 4 molekulave në organizmin e tyre.

Gjatë testeve ata panë se nëse këto molekula jepnin sinjale që tregonin se trupi rrezikohej nga prekja e sëmundjeve vdekjeprurëse, asnjë faktor tjetër nuk ndikonte.

Autori i studimit,  Johannes Kettunen nga Instituti Finlandez i Mjekësisë Molekulare, tha se ishte vënë re se rezultatet e këtyre testeve të gjakut mbeteshin të vlefshme dhe efektive, pavarësisht moshës së personit apo faktorëve si pirja e duhanit, obeziteti, mënyra e jetesës, etj.

Në thelb, gjithçka është e përqendruar në këto 4 molekula dhe ndikimin e tyre në organizëm.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas