InstaBIZ

Stilisti me famë botërore ndërron jetë nga COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:45 - 04/10/20 |
Al Do

Themeluesi i markës së modës “Kenzo” ka vdekur nga Covid-19, sipas një zëdhënësi të firmës të cituar nga media franceze.

Kenzo Takada vdiq në Spitalin Amerikan në Paris në moshën 81 vjeç, thuhet në deklaratën e tij.

I njohur për krijimet e tij shumëngjyrëshe grafike dhe me lule, ai ishte stilisti i parë japonez që mori famë në skenën e modës në Paris.

Ai u vendos në Francë në vitet 1960 dhe pjesën tjetër të karrierës së tij e kaloi atje.

Lindur në vitin 1939 afër Osakës në Japoni, Kenzo Takada mbërriti në Francë në 1965 me anije dhe u vendos në Paris.

Ai themeloi markën e njohur ndërkombëtarisht me emrin e tij në vitet 1970. Ai nisi një linjë për burra në 1983, dhe më vonë në vitet 1980 linjat e veshjeve sportive “Kenzo Jeans” dhe “Kenzo Jungle”.

Ai i shiti markën e tij të veshjeve konglomeratit luksoz LVMH në 1993 dhe u tërhoq nga moda gjashtë vjet më vonë./ Opinion.al

Pas