Bota

Spiunoi për llogari të Britanisë, Irani ekzekuton ish-zv.ministrin e MbrojtjesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:11 - 14/01/23 |
Opi Nion

Irani ka ekzekutuar ish-zv.ministër i Mbrojtjes iraniane, Alireza Akbari, pasi akuzohet se ka spiunuar për llogari të inteligjencës britanike.

Sekretari i Jashtëm britanik James Cleverley tha dje se Irani nuk duhet të vazhdonte me vendimin për ekzekutimin e Akbarit. Britania theksoi se dënimi i tij me vdekje ishte i motivuar politikisht dhe bëri thirrje për lirimin e tij të menjëhershëm.

“Alireza Akbari, i cili u dënua me vdekje për akuzat për korrupsion dhe veprime kundër sigurisë së brendshme dhe të jashtme të vendit duke spiunuar për shërbimet e inteligjencës të qeverisë britanike, është ekzekutuar”, raporton agjencia e lajmeve Mizan në Twitter.

61-vjeçari akuzohej se kishte marrë 1.805.000 euro, 265.000 paund dhe 50.000 dollarë për spiunazh.

Pas