Sport

Skënderbeu-Tirana, lufta e stolit midis dy miqve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:37 - 21/09/15 |
b.f

KORCE- Skënderbeu-Tirana është ndeshja e fundit përmbyllëse e javes së katërt të Superligës shqiptare. Por më shumë se e tillë ndeshja e cila do të luhet në mbrëmje në orën 20.00 në Korccë, është një ndeshje midis të fortësh pasi luhet për kokën e kampionatit. Skënderbeu luan për të ruajtur ritmin e 5 titujve kampionë radhazi ndërsa Tirana për tu kthyer te titulli kampion I munguar prej vitesh.

Skuadrat kanë në gjirin e tyre lojëtarët më të mirë të kampionatit shqiptar, ç’ka e bën edhe me intriguese ndeshjen. Skënderbeu do të luajë në sulm me Hamdi Salihin dhe Peter Olaynkan, në mesfushë Berisha, Nimaga, Blendi Shkëmbi, në mbrojtje Arapi, Vangjeli, Radas, Jashanica dhe ne portë Orges Shehi, ndërsa Tirana në sulm me Bakaj, Lika, Fukui, në mesfushe Karabeci dhe Teqja, në mbrojtje Smajli, Gerxhaliu dhe Karan, në portë Frashëri.

E vecanta e kësaj ndeshje është se ekipet kundërshtare drejtohen nga dy emra të lavdishëm të Tiranës së viteve ’80, Mirel Josa për Skenderbeun dhe Shkëlqim Mucca për Tiranën. Historiku I ndeshjeve flet për epërsi të Tiranës ndaj Skenderbeut, ndërkohë që fusha e lojës është ajo që do të tregojë se kush është ekipi më i mirë.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas