Te Fundit

Konfiskimi, malli pa faturë, nuk fal as ndreqësit e biçikletave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:43 - 21/09/15 |
b.f

Pyetjes së gazetarit Fatos Hakorja drejtuar ministrit të Ekonomisë Ahmetaj nëse qeveria i ka sensibilizuar fillimisht bizneset dhe më pas tu kërkojë llogari dhe nëse zbatimi i ligjit po bëhet me fushata, ministri i Ekonomisë Arben Ahmetaj i ështe pergjigjur që nuk është e vërtetë që ka raprezalje nga ana e qeverisë. Ndërkohë që gazetari Hakorja i ka ofruar një shembull konkret ministrit Ahmetaj se si i është konfiskuar malli një individi që rregullonte biçikleta në rrugën “Hoxha Tahsim.” Ministri Ahmetaj u shpreh në “Opinion” se operacioni antinformalitet përfshin edhe inventarin. Edhe pse bizneset ankohen se ligji është treguar prapaveprues, duke konfiskuar në mënyrë të padrejtë mallrat, Ahmetaj tha se  “Ndryshimet në ligjin e ri i japin të drejtë te vetëfaturojnë, të  deklarojnë dhe nëse nuk e bëjnë do te kenë seguenca ligjore.”  Nderkohë që denoncimet e qytetarëve për konfiskimin e mallit janë të vazhdueshme, aq sa janë kthyer edhe në barcoleta tashmë.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas